Results for SCNC 2006

MO First Name Last Name # Skill Medal
NS Kyle Swain 03PS Precision Machining GOLD
ON Ellen Burcul 03PS Precision Machining SILVER
AB Cody John De Groot 03PS Precision Machining BRONZE
QC Maxime Bouchard 03S Precision Machining GOLD
ON Ben Harvey 03S Precision Machining SILVER
MB Tyler Chubb 03S Precision Machining BRONZE
QC Samuel Boucher-DeFoy 04PS Mechatronics (team of 2) GOLD
QC Alexandre Benoit 04PS Mechatronics (team of 2) GOLD
ON Chris Collins 04PS Mechatronics (team of 2) SILVER
ON Dmitri Goubarenko 04PS Mechatronics (team of 2) SILVER
BC Scott Williams 04PS Mechatronics (team of 2) BRONZE
BC Christopher Flynn 04PS Mechatronics (team of 2) BRONZE
QC Grzegorz Swiatek 05PS Mechanical CADD GOLD
MB Eric Nickel 05PS Mechanical CADD SILVER
ON Edward Araujo 05PS Mechanical CADD BRONZE
AB Shawn Doyle 05S Mechanical CADD GOLD
ON Tom Holbrook 05S Mechanical CADD SILVER
QC Francis Talbot 05S Mechanical CADD BRONZE
NS Jake Eldridge 06PS CNC Machining GOLD
AB Carl Douglas Stretch 06PS CNC Machining SILVER
QC Éric Bilodeau 06PS CNC Machining BRONZE
MB Frank Bueckert 09PS IT – Office Software Applications GOLD
NS Gillian Chalmers 09PS IT – Office Software Applications SILVER
NB Dena Daeres 09PS IT – Office Software Applications BRONZE
AB Ryan Hanson 0PS IT – Office Software Applications GOLD
ON Jason Voll 09S IT – Office Software Applications SILVER
SK Morgan Demkey 09S IT – Office Software Applications BRONZE
QC Louis-Philippe Major 10PS Welding GOLD
BC Kyle Hinteregger 10PS Welding SILVER
NB Terry Boudreau 10PS Welding BRONZE
QC Samuel Drouin 10S Welding GOLD
SK Regan Crush 10S Welding SILVER
BC Joseph Grunau 10S Welding BRONZE
ON Daniel Chudy 13PS Autobody Repair GOLD
NS Jeffrey Verge 13PS Autobody Repair SILVER
AB Josh Kurtz 13PS Autobody Repair BRONZE
ON Alexander Heaman-Maracle 13S Autobody Repair GOLD
QC Jessica Leclerc 13S Autobody Repair SILVER
MB Donald Quang 13S Autobody Repair BRONZE
QC Frédéric Houle 14PS Sheet Metal Work GOLD
NB Eric Hachey 14PS Sheet Metal Work SILVER
PE Chris Maye 14PS Sheet Metal Work BRONZE
AB Derek Lukacs 15PS Plumbing GOLD
QC Stéphane Vigeant 15PS Plumbing SILVER
SK Chad Hagen 15PS Plumbing BRONZE
QC Guillaume Houde 16PS Electronics GOLD
ON Brian Pinnell 16PS Electronics SILVER
BC Daniel Daigle 16PS Electronics BRONZE
ON Bryan Paratian 16S Electronics GOLD
MB Troy Denton 16S Electronics SILVER
SK Preston Wills Collins 16S Electronics BRONZE
ON Marc Fortin 18PS Electrical Wiring GOLD
QC Maxime Blais-Lapointe 18PS Electrical Wiring SILVER
AB Mark Banasiak 18PS Electrical Wiring BRONZE
QC Samuel Roy 18S Electrical Wiring GOLD
ON Matias Valdez 18S Electrical Wiring SILVER
MB Markus Wall 18S Electrical Wiring BRONZE
ON Joseph Wall 19PS Automation and Control GOLD
AB Travis Dunne 19PS Automation and Control SILVER
PE Pierre Poirier 19PS Automation and Control BRONZE
MB Mark Harper 20PS Brick Masonry GOLD
ON Raymond Dunlop 20PS Brick Masonry SILVER
AB Josiah Merrick 20PS Brick Masonry BRONZE
ON Jaroslaw Wawrow 24PS Cabinetmaking GOLD
MB Brian Layer 24PS Cabinetmaking SILVER
AB Ward Webber 24PS Cabinetmaking BRONZE
AB Andrew Spring 24S Cabinetmaking GOLD
BC Neil Hawkes 24S Cabinetmaking SILVER
NB Eric Breau 24S Cabinetmaking BRONZE
SK Evan Hogg 26PS Carpentry GOLD
AB Willard Mans 26PS Carpentry SILVER
BC Aaron Burwell 26PS Carpentry BRONZE
MB Gordon Harder 26S Carpentry GOLD
PE Josh Smallman 26S Carpentry SILVER
AB Carlo Vleeming 26S Carpentry BRONZE
QC Marie-Michèle Deschênes 29PS Hairstyling GOLD
SK Sheena Huber 29PS Hairstyling SILVER
NS Christina Stewart 29PS Hairstyling BRONZE
BC Jacob Rozenberg 29S Hairstyling GOLD
QC Virginie Désilets 29S Hairstyling SILVER
SK Candice Deanna Marshall 29S Hairstyling BRONZE
QC Claudie Gagnon 31S Women’s Apparel Design GOLD
BC Milaina Bentkowski 31S Women’s Apparel Design SILVER
MB Aleesha Day 31S Women’s Apparel Design BRONZE
QC Annie Beauregard 32PS Baking GOLD
BC Leanne Bentley 32PS Baking SILVER
PE Jennie MacIsaacs 32PS Baking BRONZE
QC Fanny St-Georges 32S Baking GOLD
BC Jeff Derkson 32S Baking SILVER
AB Rebecca Hoffman 32S Baking BRONZE
ON Nathan Banke 33PS Automotive Service GOLD
MB Jimmy Voth 33PS Automotive Service SILVER
NB Pierre Martell 33PS Automotive Service BRONZE
QC Hugo Frenette 33S Automotive Service GOLD
BC Keith Stonehouse 33S Automotive Service SILVER
MB Mitchell McPherson 33S Automotive Service BRONZE
QC Nicolas Drouin 34PS Cooking GOLD
MB Jayne Prevost 34PS Cooking SILVER
AB Ashley Jacobsen 34PS Cooking BRONZE
QC Pierre-Luc Lapointe 34S Cooking GOLD
SK Theo Bryson 34S Cooking SILVER
AB Kevin Robinson 34S Cooking BRONZE
QC Aglaé Durand 35PS Restaurant Service GOLD
AB Sandra Wright 35PS Restaurant Service SILVER
PE Kelly Mahar 35PS Restaurant Service BRONZE
QC Samia Houle Comas 35S Restaurant Service GOLD
ON Amanda Wand 35S Restaurant Service SILVER
NU Hannah Lewis 35S Restaurant Service BRONZE
QC Mathieu Ruelland 37PS Landscape Gardening (team of 2) GOLD
QC David Nadeau 37PS Landscape Gardening (team of 2) GOLD
MB Craig Reimer 37PS Landscape Gardening (team of 2) SILVER
MB R. Troy Schott 37PS Landscape Gardening (team of 2) SILVER
AB Gerrit Van Giessen 37PS Landscape Gardening (team of 2) BRONZE
AB Daniel Indenbosch 37PS Landscape Gardening (team of 2) BRONZE
QC Pier-Olivier Armstrong 38PS Refrigeration GOLD
NB Andrew Thomas 38PS Refrigeration SILVER
NL Edward Decker 38PS Refrigeration BRONZE
QC Tommy Boucher-DeFoy 39PS IT and Network Support GOLD
PE Paul Ellis 39PS IT and Network Support SILVER
ON Chris MacDonell 39PS IT and Network Support BRONZE
ON Justin Fitzsimmons 39S IT and Network Support GOLD
AB Jason Gerun 39S IT and Network Support SILVER
MB Rees Ewonchuk 39S IT and Network Support BRONZE
NL Geri Coady 40PS Graphic Design GOLD
QC Michaël Veilleux 40PS Graphic Design SILVER
BC Albert Law 40PS Graphic Design BRONZE
QC Véronique Labelle 40S Graphic Design GOLD
BC Audrey Chia 40S Graphic Design SILVER
MB Christian Baer 40S Graphic Design BRONZE
NL Sarah Peach 43PS Aesthetics GOLD
BC Buddie Lynn Maxfield 43PS Aesthetics SILVER
MB Jennifer Nikkel 43PS Aesthetics BRONZE
MB Greg Beers 51PS Industrial Mechanic-Millwright GOLD
AB Matthew Mahar 51PS Industrial Mechanic-Millwright SILVER
NS Ronald Strong 51PS Industrial Mechanic-Millwright BRONZE
SK Skyler Jones 52PS Architectural Technology & Design GOLD
NL Brad Colsh 52PS Architectural Technology & Design SILVER
ON Aaron Engel 52PS Architectural Technology & Design BRONZE
QC Marie-Hélène Hardy 52S Architectural Technology & Design GOLD
ON Angela Henderson 52S Architectural Technology & Design SILVER
BC Steve Cross 52S Architectural Technology & Design BRONZE
ON Ben Lindner 53S Outdoor Power and Recreation Equipment GOLD
SK Steven Hoppe 53S Outdoor Power and Recreation Equipment SILVER
MB Philip McMurchy 53S Outdoor Power and Recreation Equipment BRONZE
QC Rémi Boucher 81PS Web Site Development GOLD
MB Daniel Nicholls 81PS Web Site Development SILVER
NS Adam Moore 81PS Web Site Development BRONZE
BC Joel Kitching 81S Web Site Development GOLD
SK Cory Christison 81S Web Site Development SILVER
MB Kyle Erhart 81S Web Site Development BRONZE
BC Kyle Stewart 82S TV-Video Production (team of 2) GOLD
BC George Jake Dunbar 82S TV-Video Production (team of 2) GOLD
NB Michel Légaré 82S TV-Video Production (team of 2) SILVER
NB Michel Guitard 82S TV-Video Production (team of 2) SILVER
ON Ian Carleton 82S TV-Video Production (team of 2) BRONZE
ON Ben Eagan 82S TV-Video Production (team of 2) BRONZE
AB Matthew Dyck 83S Job Interview GOLD
ON Elizabeth Rodrigues 83S Job Interview SILVER
NL Heidi Morris 83S Job Interview BRONZE
AB Brent Remyn 84S Job Skill Demonstration GOLD
ON John Mercante 84S Job Skill Demonstration SILVER
NL Hayward Butler 84S Job Skill Demonstration BRONZE
ON Bria Marquardt 85S Prepared Speech GOLD
MB Matthew Sanscartier 85S Prepared Speech SILVER
SK Elizabeth Miazga 85S Prepared Speech BRONZE
BC Wesley Chandler 87S 3D Character Computer Animation (team of 2) GOLD
BC Emily Nguyen 87S 3D Character Computer Animation (team of 2) GOLD
ON Karl Juhlke 87S 3D Character Computer Animation (team of 2) SILVER
ON Megan Beaumont 87S 3D Character Computer Animation (team of 2) SILVER
MB Paulo Costa 87S 3D Character Computer Animation (team of 2) BRONZE
MB Daniel Tuazon 87S 3D Character Computer Animation (team of 2) BRONZE
NS Kirk Davidson 88S 2D Character Computer Animation (team of 2) GOLD
NS Rebecca MacInnes 88S 2D Character Computer Animation (team of 2) GOLD
ON Kirsten Marincic 88S 2D Character Computer Animation (team of 2) SILVER
ON Ainsley Gibson 88S 2D Character Computer Animation (team of 2) SILVER
AB Colin Cove 88S 2D Character Computer Animation (team of 2) BRONZE
AB Bryan Peterson 88S 2D Character Computer Animation (team of 2) BRONZE
ON Shane Riley 90S Solar Challenge (team of 4) GOLD
ON Janos Mann 90S Solar Challenge (team of 4) GOLD
ON Sajeevan Jeevakaran 90S Solar Challenge (team of 4) GOLD
ON Mario Vieira 90S Solar Challenge (team of 4) GOLD
YT Joy Reams 90S Solar Challenge (team of 4) SILVER
YT Jessica Thomas 90S Solar Challenge (team of 4) SILVER
YT Olivier Roy-Jauvin 90S Solar Challenge (team of 4) SILVER
YT Ken Rankeillor 90S Solar Challenge (team of 4) SILVER
BC Dustin Smith 90S Solar Challenge (team of 4) BRONZE
BC Destin Phillips 90S Solar Challenge (team of 4) BRONZE
BC Kevin Campbell 90S Solar Challenge (team of 4) BRONZE
BC Nick Meloshinsky 90S Solar Challenge (team of 4) BRONZE
BC Ryan Gillis 91PS Aircraft Maintenance GOLD
NT Royce Schaff 91PS Aircraft Maintenance SILVER
QC Michaël Chartrand 91PS Aircraft Maintenance BRONZE
NT Peter Boggis 92S Worksite Safety GOLD
SK David Paetkau 92S Worksite Safety SILVER
ON Laura Austin 92S Worksite Safety BRONZE
ON Andrew Kramer 93PS Robotics (team of 4) GOLD
ON Chris Rintjema 93PS Robotics (team of 4) GOLD
ON Stuart Haws 93PS Robotics (team of 4) GOLD
ON Peter Mullen 93PS Robotics (team of 4) GOLD
MB Matthew Middleton 93PS Robotics (team of 4) SILVER
MB Matthew Szurnicki 93PS Robotics (team of 4) SILVER
MB Curtis Barz 93PS Robotics (team of 4) SILVER
MB Nicholas Rider 93PS Robotics (team of 4) SILVER
BC Philip Biebach 93PS Robotics (team of 4) BRONZE
BC Owen Remmen 93PS Robotics (team of 4) BRONZE
BC Dylan Hutchinson 93PS Robotics (team of 4) BRONZE
AB Shawn Inge 94PS Heavy Equipment Service GOLD
NT Geoffrey Wiseman 94PS Heavy Equipment Service SILVER
NS Aaron Dawson 94PS Heavy Equipment Service BRONZE